top of page

1 MAYIS

Fotoğraflarla

1 Mayıs 2014

 
1 Mayıs 2014

2013 yılı Gezi Direnişi sonrasındaki ilk 1 Mayıs idi. 2014 yılında 1 Mayıs alanı Taksime gitmek üzere Şişli'de DİSK Genel Merkezinde toplanılmaya başlanmış, binanın içinde, girişinde, sokakta hazırlıklar yapılıyordu.


Ve DİSK, KESK, TMMOB ortak çağrısıyla toplanma yeri olarak belirlenmiş alan DİSK Genel Merkezinde hazırlıklar yapılıp, kortejler oluşturulduktan sonra yürüyüşe geçildi. Çok değil binanın önündeki sokak merdivenlerinden inilip ana caddeye girildi ve bir kaç bina sonra kortejin önü TOMA ve Robocop polisleri öncülüğünde polis barikatı kurulmuş şekilde kesildi. Saldırmak üzere bekliyorlardı. Tertip komitesinin barışçıl yaklaşım ve söylemlerine rağmen, uzun sürmeden gaz bombası ve tazyikli suyla saldırı başladı.


1977 1 Mayısı ve sonrasında ölen tüm insanlar için hazırlanmış karanfillerden oluşan çelenk paramparça olmuştu. Öylesine korkmuşlardı çiçeklerden.


Sonrası bilindik sahneler. Her yer gaz ve tazyikli su altında kaldı. Yaralanan, gazdan fenalaşan emekçiler ve gazeteciler ile DİSK Genel Merkezine dönüldü. Yaralılara ambulans gelinceye kadar orada bulunanlar tarafından ilk yardım müdahaleleri yapılmaya çalışıldı.


Benim tanıklığım tüm bunlara ve 2014 1 Mayısının Şişli kortejine dairdir.

bottom of page