top of page

ÇOCUKLARLA

FOTOĞRAFÇILIK

Halkevi Çocuk Atölyesi (Okmeydanı) 

Sunum Videosu

"Okumuş insan halkın yanındadır" diyen "Öğrenci Kolektifi" gençlerin çağrısıyla, Okmeydanı Halkevi Çocuk Atölyesi tarafından düzenlenen "Çocuklarla Fotoğrafçılık Atölyesi"nde "Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Fotoğrafçılık Atölyesi" adına çalışmalar yaptık.
Bu çalışmalardan biride "Çocuklarla Fotoğrafçılık" atölyesiydi. Atölye boyunca, kartonlardan yapılan kadrajlarla, kovalardan yapılan 'camera obscura’larla, aynalarla yapılan çiçek dürbünleriyle, kutulardan yapılan periskoplarla, tüm yaratıcılıklarını yansıttıkları kolajlarla onlarca Okmeymanı Mahallesi'nden çocuk hem eğlendi hem fotoğraf çekmeyi öğrendi. Daha önce "Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademsi"nde aldığımız eğitim gereğince hem dayanışma oyunları oynadık, hem de öğrendik hep birlikte fotoğrafçılığı.
Tıpkı daha önce yaptığımız "Çocuklarla Fotoğrafçılık Atölyesi"nde yaşananlar gibi;
"Çocuklar kartondan yapılmış pencerelerden bakıyorlar. Dünyayı o çerçevenin içine sığdırıp “kadraj”ı öğreniyorlar. Birlikte fotoğraf makinesinin temelini oluşturan Camera Obscura yapılıyor. İki kovadan dışarıdakinin önü bir mercek büyüklüğünde kesiliyor ve mercek bu deliğe yapıştırılıyor. İçerideki kovanın ise ön tarafı tamamen kesilerek buraya bir aydınger kağıdı yapıştırılıyor. Mercekten geçen ışık dışarının görüntüsünü ters olarak aydınger kağıdına yansıtıyor. Camera Obscura çocuklar için çok eğlenceli bir oyuncak. Çocuklar kovanın içindeki diğer kovayı hareket ettirerek aydınger kağıdına yansıyan görüntüyü netlemeye çalışıyor. Bazen de kovanın kesilen bir parçasıyla eğlenmeyi tercih ediyorlar.
 
Çiçek dürbünü yapılıyor. Uzun ve ince olarak kesilmiş üç adet ayna parçasını üçgen prizma haline getiriliyor ve dış tarafı kartonla süslenerek bir oyuncak yapılıyor. Dışarının görüntüsü aynalardan birbirine yansıyarak değişik efektler oluşturuyor.
 
Yine eğlenceli bir faaliyet kolaj. Çocuklar gazetelerdeki fotoğrafları kesip yapıştırmaktan çok hoşlanıyorlar. Kolajlarda yaşadıkları ortamı ve ruh hallerini net bir şekilde görebiliyorsunuz. Fotoğrafları kesip yapıştırırken yaşadıkları mutluluk gözlerinden okunuyor."
bottom of page