top of page

KAMBOÇYA

Fotoğraf ve videolarla Kamboçya Gezisi

 

Kamboçya: Uzakdoğunun egzotik ülkesi

 

Kamboçya’da ara sokaklarda gezerken, elinde notebook, mini etekli bir kadını, bir külahta çıt çıt böcek yiyip gezerken görebiliyorsunuz.

 

Kamboçya’da yaklaşık 17 milyon kişi yaşıyor. 2000 yılında kişi başı gelir yaklaşık 400 $ iken biz oradayken yaklaşık 2.500 $ civarında olmuştu.

 

Kamboçya tarihi, Yaso Warman, Surya Warman, Jaya Warman’lardan oluşuyormuş. Jaya Warman 7 ve Suya Warman 2 en önemlisiymiş.

2307.JPG

Özellikle 1970’lerden sonra Kamboçya sürekli rüşvetçi ve sömürgeci yanlısı insanlar tarafından yönetilmiş.

 

Kızıl Kımerlerin lideri Pol Pot Fransa’da eğitim görmüş. Çok ilginç fikirleri var. Mühendisleri, doktorları bile kapitalist gören bir kafaya sahipmiş. “Elinde nasır olmayan herkes kapitalisttir” gibi fikirleri varmış. İlkel komünal topluma ulaşmanın ideal olduğunu düşünerek, yoksul halkın birçoğunu yanına almış. Özellikle çocuklardan oluşan ordulara sahipmiş. 1975-1979 arası çok büyük bir katliam yapmışlar. Aynı zamanda açlıktan ölen insan sayısı da çok fazla olmuş. Pol Pot’un kendisi de 11 yaşında askere alınmış ve çocuk yaşta sürekli savaşlara katılmış birisi. Pol Pot 1992’de ölmüş ve ormanda saklanarak geçirmiş hayatının son dönemini. Kızıl Kımerleri yani Pol Pot’u deviren Vietnam olmuş. Şu anda da Vietnam yanlısı bir iktidar var.

 

Siem Reap çok tarihi bir yer değil. Şehrin en eski yerleri Kraliyet Sarayı Müzesi, Wat Sene ve Wat Xieng Thoung. Kımer yani Angkor medeniyeti 800’lü yıllarda kurulmuş. 900’lü yıllarda Angkora taşınmış. En iyi dönemleri 11., 12. ve 13. yüzyıllarmış.

 

Angkor Wat “şehir tapınağı” demekmiş. Angkor Wat Kamboçya’nın en tarihi yeriymiş. Angkor Wat’ta görülecek en önemli yerler; Angkor Thom ve Güney Kapısı, Bayon Tapınağı, Baphuon Tapınağı, Ta Phrom Tapınağı, Cüzamlı Kral ve Fil Terasları ve tabi en önemlisi Phnom Ba Kheng Tepesi’nde yer alan Angkor Wat.

 

Angkor Wat’da yaka kartları dağıtılıyor. Fotoğraflarınızın olduğu bu kartlar bütün gün geçerli oluyor. Girişte sağda ve solda kütüphane var. Bir bütün olarak inşa edilmiş tapınak şehir.

 

Angkor Thom ise Fransızlar tarafından sonradan keşfedilmiş. “Ormanın içinde barbarların inşa ettiği inanılmaz bir anıt” diye bahsediyorlar ilk bulduklarında.

 

Pub Street, yan yana kafelerin, dükkanların olduğu çok rahatlıkla gezebileceğiniz, dolaşabileceğimiz enine caddelerden bir tanesi. Her şeyin bulunduğu, uygun pazar yerine de yakın. Masaj salonları da çok fazla. Bu masaj salonları önceden çok ucuzmuş. Hatta bir dolarlara bile varmış ama şimdi 5 dolarla 20 $ arasında değişiyor. Ayak masajı veya vücut masajı yapıyorlar istenirse. Dolaşırken tuk tukçular çok rahatsız ediyor ama aldırış etmeyin. Dört arkadaş olarak merak ettiğimiz ve kültürünü gözlemlemek için böceklerin, örümceklerin, farelerin, yılanların, çekirgelerin yenildiği sokağa gittik. Aynı zamanda eğlencenin olduğu bir sokak. Arkadaşımız akrep, örümcek ve çekirgenin tadına baktı. Akrebi beğendi ama örümceği o kadar beğenmedi.

bottom of page