top of page

SARIKEÇİLİER

Sarıkeçililer

 

Bir Göçebe Hikayesi ‘Sarıkeçililer’

Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran'ın da söylediği gibi, Sarıkeçililer, Anadolu Yörüklerinin, Anadolu'da bin yılı aşkın süredir konargöçer yaşam tarzını sürdüren bir boyunu oluşturuyor.


Kadının rolünün Sarıkeçililer Yörüklerinde de çok önemli olduğuna şahit olduğumuz bir yolculuktu 2008 yılı. 

6d.JPG

Çadırlarda yaşam ve göç

 

Hem sürülerin yetiştirilmesinde hem de ev işlerinde kadınların, ailenin çoğu yükünü sırtladığını söylüyor, Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran. Aynı zamanda Sarıkeçililer Yörüklerinin, geçtiği her bölgeyi koruyarak sahip çıktığını vurguluyor.

 

Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran dediği gibi;

 

"Fırtınasıyla, yağmuruyla, rüzgarıyla, seliyle ve yağışıyla doğa nasıl varsa Sarıkeçili Yörükleri de aynı doğa gibi vardır. Bu yaşam bir başka yaşam. Sağlık, mutluluk ve huzur bizde. Sevgi bizim topluluğumuzda. Kavga nedir bilmeyiz. Kadın ya da erkek arasında fark yoktur. Para ile çok fazla işimiz olmaz. Eğer buna tanıklık etmek isteyen olursa çadırımızın kapısı yok, buyursunlar gelsinler."

Sarıkeçililer Yörükleri göçerken doğayı da koruyorlar, adeta birer gönüllü bekçiler.

 

"Nefes aldığımız bu coğrafya var olduğu sürece, dünya döndüğü sürece biz de var olmaya devam edeceğiz. Biz doğaya zarar vermeden yaşıyoruz, doğanın korunması için mücadele veriyoruz." 

bottom of page