top of page

YUNANİSTAN

Fotoğraflarla Yunanistan Gezisi

 
Yunanistan: 'Ege'de bir güzellik

 

Atina

 

İstanbul ve İzmir’den bir saatlik uçak yolculuğu ile ulaşılabilen Atina’da, şehir içi ulaşımda gelişmiş bir toplu taşıma ağı hizmet vermekte. Şehirde bulunan 3 adet metro hattı, 3 adet tramvay hattı ve otobüs, troleybüs hatlarıyla şehrin pek çok yerine ulaşmanız var. Havaalanından X95 numaralı otobüslerle yaklaşık 1 saatte son durak olan şehir merkezindeki Syntagma Meydanı’na ulaşılmakta. Ayrıca mavi metro hattı ile yaklaşık 40 dakikada şehir merkezine ulaşıyorsunuz.

 

Yunanistan’ın başkenti ve en büyük şehri Atina, aynı zamanda ülkenin ekonomi, eğitim, bilim ve kültürel merkezi. Avrupa’nın en çok turist ağırlayan kentlerinden biri olan Atina, Ege medeniyetlerinin izlerini taşıyan, antik dönemin en ünlü mimari yapıları ve zengin koleksiyona sahip müzeleriyle bu ilgiyi hak ediyor. Atina, dünyada olimpiyat oyunlarının gerçekleştirildiği ilk kent. Akropolis Müzesi, Monastiraki Meydanı, Parlamento Binası, Ulusal Bahçe, Plaka ve Psiri gibi semtleriyle şehir 24 saat bitmeyen hareketli bir görünüme sahip.

 

1724.JPG

Atina

 

Plaka; Atina'nın tarihi mahallesidir ve Akropolis'in kuzey ve doğu yamaçlarında kümelenmiş ve labirent sokakları ile neoklasik mimariye sahip. Plaka, antik Atina kentinin yerleşim alanları üzerine inşa edilmiş. Akropolis'e yakınlığı ve birçok arkeolojik alanı nedeniyle "Tanrılar Mahallesi" olarak biliniyor.

 

Sintagma Meydanı; Atina'nın merkez meydanı. Adını ülkenin anayasasından almakta. 19. yüzyılda yapılan ve 1934'ten beri Yunan Parlamentosu'na ev sahipliği yapan Eski Kraliyet Sarayı'nın önünde yer almakta.

 

Monastiraki; Mahalle, Atina'nın başlıca alışveriş merkezlerinden biri ve giyim butikleri, hediyelik eşya mağazaları ve özel mağazalara ev sahipliği yapmakta. Monastiraki Meydanı'nda bulunan Monastiraki metro istasyonu, Atina metrosunun 1. ve 3. hatlarına hizmet vermekte.

 

Likavittos; Turistik bir bölge olan tepeye Koloniaki'den çıkan bir füniküler ile ulaşılabilmekte. Tepenin iki zirvesinde 19. yüzyıldan kalma Aziz George Şapeli, bir tiyatro ve bir restoran bulunmakta.

 

Ulusal Bahçe; Park, Yunanistan Parlamento Binası'nın hemen arkasında yer almakta ve güneyde Zappeion'un bulunduğu bölgeye Panathinaiko Stadyumu'nun karşısına kadar devam etmekte. Park, ayrıca bazı antik kalıntıları, tefler ve Korint sütunları, mozaikler ve diğer özelliklere ev sahipliği yapmakta.

 

Atina Akropolisi; Atina kentinin üzerinde yüksek bir kayalık üzerinde bulunan ve büyük mimari ve tarihi önemi olan birçok antik yapı kalıntılarını içeren eski bir antik kent.

 

Partenon; Athena'nın tapınağı, MÖ 5. yüzyılda Atina Akropol'ünde inşa edilmiş. Antik Yunan'dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilineni ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul ediliyor. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülüyor. Partenon, Antik Yunan`ın ve Atina demokrasisinin de sembolü. Tapınak Dor üslubu ile inşa edilmiş. Partenon isminin Athena Parthenos`un kült heykelinden geldiği sanılmakta. Bu heykel Fidias tarafından fildişi ve altın kullanılarak yapılmış ve Athena`nın sıfatı partenos tanrıçanın bekaretini simgelemekte. Altın oranın insanoğlu tarafından ilk uygulamalarından biri. Cepheden bakıldığında, genişliğinin yüksekliğine oranı, neredeyse tam olarak altın orana eşitmiş.

 

Akropolis Müzesi; Mimar Bernard Tschumi tarafından inşa edilen ve Akropolis Tepesi'nden çıkarılan arkeolojik buluntulara ev sahipliği yapan müze. Atina Akropolisi'nin eteklerinde bulunan müze Dionysíou Areopagítou Sokağında. Yeni müzenin inşaatı Selanik Aristoteles Üniversitesi'nden Arkeoloji Profesörü Dimitrios Pandermalis tarafından organize edilmiş.

 

Olimpos Zeus Tapınağı; Tapınak, Olimpos tanrılarının başı sıfatıyla ortaya çıkan Zeus'a adanmış. İnşası, MÖ 6. yüzyılda başlamış, ancak MS 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus'un hükümdarlığı döneminde tamamlanabilmiş. Roma döneminde, 104 devasa sütun içeren tapınak, Yunanistan'ın en büyük tapınağı olarak ünlenmiş ve antik dünyanın en büyük kült heykellerinden birini barındırmış. Tamamlandıktan hemen bir yıl sonra MS 3. yüzyılda bir işgal sırasında yağmalandıktan sonra terkedilmiş. Tapınağın kalıntıları Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra yüzyıllar boyunca, şehrin başka yerlerindeki inşaat projelerinde kullanılmak üzere inşaat malzemesi olarak kullanılmış. Buna rağmen, 16 orijinal devasa sütun başta olmak üzere tapınağın önemli bir kısmı Yunanistan'ın çok önemli bir arkeolojik alanının parçası olmaya devam etmekte.

 

Ulusal Arkeoloji Müzesi; Dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biri. Yunan Uygarlığının tarihöncesi dönemden Geç Antik Çağ'a uzanan zaman diliminden eserlere ev sahipliği yapmakta.

 

Atina Agorası; Akropolis'in kuzeybatısında, Ares Tepesi'nin güneyinde ve Agoreos Kolonos olarak bilinen tepenin batısında yer almakta. Agora'nın ilk kullanımı bir ticari, üretim veya yerleşim yeriymiş.

 

Hephaistos Tapınağı; Dorik bir peripteral tapınak ve Atina Agorası'nın kuzeybatısında Agoreos Kolonos tepesinin üzerinde yer almakta. 7. yüzyıldan 1834 yılına kadar, Aziz Yorgo Akamates'in Yunan Ortodoks Kilisesi olarak hizmet vermiş.

 

Erehteyon; Tapınak, MÖ 406 yılında inşa edilmiş ve Akropolis'in kuzeyinde yer almakta. Athena ve Poseidon'a adanmış. Erehteyon, sonradan Bizans döneminde bir kilise, Frankokrasi döneminde bir saray ve Osmanlı döneminde de bir Türk komutanın ikametgâhı olarak kullanılmış.

 

Athena-Nike Tapınağı; Kallikrates tarafından planlanmış olan tapınak. Frizlerinde, Platea Savaşı'ndan sahneler canlandırılmışlar. MÖ 4. yüzyılda, tapınağın yer almakta olduğu doğal kayalığın etrafına korkuluk levhaları yerleştirilmişler. Bunlardaki kabartmalar da, çok güzeller. Sandalının bağlarını bağlamakta olan Nike figürü, bunların arasında.

 

Hadrianus Kütüphanesi; MS 132 yılında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından inşa edilmiş. Akropolis'in kuzeyinde Monastiraki'de yer almakta.

 

  

Selanik

 

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Selanik, Balkanların en önemli kentlerinden. İstanbul’dan uçakla 1 saatte ulaşılabiliyor. Havaalanından Selanik şehir merkezine 78, 78A ve 78N numaralı OASTH halk otobüslerini kullanarak yaklaşık 30 dakikada ulaşılıyor. Ayrıca İstanbul Esenler Otogarından sabah ve akşam olmak üzere her gün iki defa otobüs seferi düzenleniyor. Selanik Otogarından 8,21 ve 31 numaralı otobüslerle Selanik’in merkezine de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeri olan Selanik, uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kalmış. Atatürk’ün doğduğu ev dahil olmak üzere kentte görülmesi gereken yerler arasında Selanik Arkeoloji Müzesi, Beyaz Kule, Rotunda, Galerius Zafer Kemeri (Kamara), Antik Forum ve Bizans Medeniyeti Müzesi bulunuyor.

 

1513.JPG

Selanik

 

Beyaz Kule; Şehrin sembollerinden sayılan bir kule. Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş. Balkan Savaşları sonucunda şehir Yunanların eline geçtiğinde kule beyaza boyanmış fakat zamanla eski rengini geri kazanmış. O günden sonra “Beyaz Kule“ olarak adlandırılan yapı günümüzde Selanik’in en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden.

 

Aristotelus Meydanı; Selanik kentinin ana meydanı. Fransız mimar Ernest Hébrard tarafından 1918'de tasarlanmış meydanın tam olarak inşa edilmesi 1950'leri bulmuş. Meydanı kuşatan binaların birçoğu bu süre içerisinde yenilenmiş ve meydanın kuzey kısmı 2000'lerde restore edilmiş. Meydanı kuşatan on iki bina 1950'lerden beri tescilliymiş.

 

 

 

Meteora

 

Kalambaka şehrinin bir kasabası olan ve yerden 300 ile 550 metre yüksekliğindeki kayaların üzerine yapılmış manastırlarından oluşan Meteora, UNESCO tarafından dünya mirası listesinde bulunuyormuş.

 

9. yüzyıl başlarında tanrıya daha yakın olmak isteyen rahipler önceleri kayalıkların içerisinde bulunan mağaralarda yaşamaya başlamış ve sonralarında ise yerleşik yaşama geçmek istemeleriyle beraber kayalıkların tepelerine manastırları inşa etmişler. Adı "havada asılı" anlamına gelmekteymiş. Bölgede çok sayıda Ortodoks Kilisesi bulunmakta. UNESCO, 1988'de bölgeyi dünya mirası ilan etmiş. Bölgedeki manastırın adı “Holy Monastery of Great Meteoron” olarak geçiyor.

bottom of page